Нова базова соцдопомога: хто і скільки зможе отримати

Без категорії - Нова базова соцдопомога: хто і скільки зможе отримати

Платитимуть по пів року Цю щомісячну допомогу надає держава в межах реалізації експериментального проєкту.
На нову базову соціальну допомогу з 1 липня зможуть претендувати:
– малозабезпечені сім’ї;
– самотні матері;
– багатодітні сім’ї;
– діти, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.
А з 1 жовтня таку базову соціальну допомогу зможуть отримувати особи, які підпадають під інші критерії вразливості.
Ця допомога надається терміном на шість місяців із можливістю автоматичного продовження отримання її.
Щоправда, є одна важлива умова надання цієї підтримки від держави: щоб отримувати нову базову соціальну допомогу, необхідно буде відмовитися від інших виплат від держави -допомоги, наприклад, багатодітним сім’ям або малозабезпеченим родинам.
За словами експерта видання “На пенсії” Сергія Коробкіна, отримувати нову базову соціальну допомогу буде трохи вигідніше. Її розмір розраховуватиметься індивідуально, як різниця між сукупним розміром базової величини для кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за останній квартал.
Сукупний розмір базової величини на першого члена сім’ї складає 4500 грн, а на кожного наступного – по 70% від цієї суми, тобто по 3150 грн.
У той же час для осіб, які досягли пенсійного віку, але не заробили необхідного стажу для призначення пенсії, надаватимуть такі виплати:
– 2385 грн – якщо мають менше ніж 10 років страхового стажу;
– 2790 грн – якщо є від 10 до 20 років страхового стажу;
– 3150 грн за наявності стажу від 20 до 30 років;
– 3960 грн – коли стаж становить понад 30 років.
Документи на призначення базової соціальної допомоги можна буде подати письмово у сервісному центрі Пенсійного фонду або онлайн – через портал “Дія”.
Подати потрібно буде дві заяви:
– одна – прохання розглянути можливість отримати базову соціальну допомогу. Така заява запускає підтвердження інформації із низки реєстрів та розрахунок розміру допомоги, про що сповіщають уповноваженого члена сім’ї. Родина, яка звертається по допомогу, буде перевірятися відповідно до Закону “Про верифікацію та моніторинг державних виплат”. Якщо якісь дані вказані недостовірно, виплату доведеться повернути;
– друга – про те, що при призначенні цієї допомоги ви погоджуєтеся із розрахованим розміром її, а також, що всім членам сім’ї припинять виплачувати допомогу як малозабезпеченим, одиноким матерям, багатодітним, тимчасову – дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, соціальну пенсію тим, хто досяг пенсійного віку, але не має достатнього страхового стажу для призначення пенсії за віком, соціальну – особам з інвалідністю. Ці види допомоги не скасовують назавжди – за наданням їх можна буде звертатися й надалі. Але буде можливість обирати між ними та базовою соціальною.
Звертатися за призначенням базової соціальної допомоги має один повнолітній член сім’ї (уповноважена особа).
Ця допомога, призначена на сім’ю, може виплачуватися рівними частинами на кожну повнолітню особу із числа членів сім’ї за їх бажанням. При цьому, нагадаємо, що сім’єю є особи, які разом проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Експериментальний проєкт Запровадити уніфіковану базову соціальну допомогу замість кількох різних видів державної допомоги уряд запропонував восени минулого року. Планували ввести її з 1 січня 2025 року, проте підготуватися до старту з нового року не встигли.
Базову соціальну допомогу визначили як дворічний експериментальний проєкт. Він діятиме до 10 квітня 2027 року. Утім, якщо він виявиться вдалим, то дію його можуть продовжити.
Цю допомогу не призначать, якщо в сім’ї є працездатні особи, які протягом останніх трьох місяців не працювали, не навчалися, не служили у війську тощо. Можуть бути й інші причини відмови – наприклад, якщо протягом останнього року хтось в родині здійснив операцію на суму, яка перевищує 100 тис. грн, або має вклад в банку 100 тис. грн, або родина має другу квартиру чи другий автомобіль зі строком експлуатації менше 15 років.
Важливо також, що певні доходи не повинні включати при обчисленні сукупного доходу для призначення базової соціальної допомоги. Це, зокрема:
– одноразова частина допомоги при народженні чи усиновленні дитини;
– одноразова винагорода матерям-героїням;
– соцдопомога дітям-сиротам, допомога дітям, позбавленим опіки та піклування, та дітям, над якими встановлено опіку чи піклування, тимчасова допомога на дітей, які тимчасово влаштовані в сім’ю;
– компенсація за тимчасове розміщення ВПО;
– компенсація “муніципальна няня”;
– соцдопомога з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А, особою з інвалідністю з дитинства І групи підгрупи А;
– пільги на ЖКП та придбання палива;
– суми сплачених аліментів;
– бюджетна дотація на молодняк сільськогосподарських тварин;
– оплата праці членів виборчих комісій;
– допомога громадських та благодійних організацій;
– допомога на поховання;
– матеріальна допомога дитячим будинкам сімейного типу та багатодітним прийомним сім’ям з місцевих бюджетів;
– одноразова допомога, компенсація протягом року від місцевої влади чи підприємства, організації, установи;
– кошти на оздоровлення, реабілітацію, вартість новорічних дитячих подарунків;
– пакунок малюка;
– відшкодування шкоди здоров’ю працівника;
– доходи від депозитів;
– виплати з бюджетів на придбання житла;
– кошти від продажу єдиного житла, якщо протягом шести місяців придбано інше;
– допомога малозабезпеченим на здобуття економічної самостійності;
– Зимова єПідтримка та Національний кешбек;
– виплати та допомоги на заходи з повернення депортованих або примусово переміщених дітей: на придбання речей першої необхідності, на компенсацію проїзду, добових, проживання, одноразова допомога законному представнику дитини та вартості оренди житла після повернення дитини на три місяці.
Окрім того, за загальним принципом у дохід не включають:
– субсидію на ЖКП, на придбання твердого палива і газу;
– субсидію на оренду житла ВПО;
– грошове забезпечення військових та правоохоронців за період їхньої участі у бойових діях.
Галина Гірак

Опублікувати коментар

Ви, мабуть, пропустили